Tatula - Boru çiçeği


Aslında aşağıda resmi olan bitkiyi tanımıyordum. Apartmanın bahçesinde yetişti. Çok güzel çiçekleri var.

Fotoğrafını çekip internette sordum Tatula veya Datura stramonium dediler.

Şeytan Elması , Şeytan Otu , Cehennem Çanı , Trampet Yapılı Çiçeginden dolayıda Şeytan Trampeti ve Melek Trampeti gibi isimleri de varmış.

Zehirli ve çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir bitki imiş. Ama aynı zamanda da şifalı bitki oldukça yararları yazıyor internette. Boru çiçeği de deniyor. Alt resimde açmak üzere olan çiçeklerde boruya benziyor :))

Faydalarından bazıları :

Sinir sistemini teskin eder. Parkinson, yüzdeki sinir ağrısı sinirsel astım, ruhi bunalımlarda kullanılır


Tanıtım :Patlıcangiller familyasından; 3 - 100 cm boyunda, dik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir.Yaprakları saplı, büyük, oval ve kenarları tam, az girintili veya lopludur. Çiçekleri beyazdır. Meyvesi, çok tohumlu bir kapsüldür. 10 kadar türü vardır. Bunlardan datura metel ve datura stramonium yurdumuzda yetişir. İlaçlarda yaprakları ve tohumları kullanılır.

Diğer Faydaları :Nefes darlığını giderir. Astımda faydalıdır. Uyuşturucudur. Spazm giderir

Aşağıdaki sitelerden bilgi alabilirsiniz. Başka bilgi gönderen olursa yayınlayabiliriz.

Ben bu araştırmayı yapana kadar kapıcımız ot diye atmış. İyi ki fotograflarını önceden çekmişim.
:)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far.

Adsız dedi ki...

Bu bitkinin tohumları basurun her çeşidini tedavi eder.Yalnız zehirli bitki olduğundan kullanmakta çekinildiğinden ,kullanırken tohumun adetlerine dikkat edilirse hiçbirşey olmaz.Kullanımı şöyledir.
sabah aç karna 80 kg kilo için 14 adet tohum tanesi ağızda çiğnenir(daha az kilolar için 11 adet hohum tanesi)ve üzerine bir(1)bardak su içilir Bir saat sonra kahvaltı yapılır. Bu tedavi 21 gün basurunuz bitse dahi devam edecek.
Allah (CC)şifalar versin.Rızasını kazanırız inşallah